Jak zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie branży automotive?
Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnionym pracownikom. Szczególną uwagę należy poświęcić temu zagadnieniu, gdy na otwartej hali pracuje wielu pracowników operujących narzędziami i obsługujących maszyny przemysłowe. Narzędzia pneumatyczne zasilane są sprężonym powietrzem dostarczanym poprzez przewód. Często leży on rozciągnięty na podłodze, co stwarza ryzyko np. potknięcia. Dodatkowo zwijany dynamicznie do bębna stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Dowiedz się jakie rozwiązanie dotyczące użytkowania i przechowywania przewodów pneumatycznych wdrożyliśmy w zakładzie jednego z naszych klientów.
Zwijacze węży pneumatycznych stosowane są w niemal każdym zakładzie, który wykorzystuje narzędzia pneumatyczne. Nierzadko przewody te są długie na kilkanaście metrów. Leżące na podłodze stwarzają ryzyko potknięcia się lub uszkodzenia np. przez jadący wózek widłowy. Z kolei zwijane bez specjalnego systemu powolnego zwijania stanowią niebezpieczeństwo dla stojących w pobliżu pracowników. Zapoznaj się z poniższym case study i poznaj bezpieczne zwijacze Cejn, które z powadzeniem wdrożyliśmy w firmie branży automotive.
Klient prowadzący duży zakład branży automotive, chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników postanowił wdrożyć rozwiązanie, które zabezpieczy operatorów oraz park maszynowy podczas zwijania węży pneumatycznych.
Zastany proces:
- W zakładzie produkuje się komponenty do budowy maszyn oraz pojazdów przemysłowych.
- W hali produkcyjnej operuje się narzędziami pneumatycznymi zasilanymi sprężonym powietrzem.
- Medium zasilające narzędzia dostarczane jest do nich za pomocą osiemnastometrowych węży pneumatycznych.
- Do zabezpieczenia nieużywanych przewodów używa się zwijaczy, jednak nie są one wyposażone w system bezpiecznego zwijania.
- Węże zwijają się bardzo szybko. Szczególnie w momencie niekontrolowanego wypuszczenia z rąk narzędzia istnieje ryzyko nieszczęśliwego wypadku.
Usprawniony proces:
W zakładzie stosuje się zwijacze przewodów, co ogranicza ryzyko potknięcia się o leżący luzem na podłodze wąż lub uszkodzenia go m.in. przez przejeżdżający wózek widłowy, przez co mogłoby dojść do niekontrolowanego wycieku sprężonego powierza. Wykorzystywany zwijacz nie posiada jednak systemu bezpiecznego zwijania. Przewód zwija się zatem dynamicznie i nie zwalnia tuż przed końcowym etapem tak jak w przypadku bezpiecznych zwijaczy. Postanowiliśmy zatem zamienić dotychczasowe rozwiązanie na zwijacz bezpieczny Cejn wyposażony we wcześniej wspomniany system. Obecnie nawet w przypadku nieplanowanego upuszczenia narzędzia przyłączonego do przewodu ryzyko wystąpienia wypadku jest znikome. Wąż zacznie powoli zwijać się do bębna, nie stanowiąc zagrożenia dla napotkanych przeszkód...
Case study w całości na platformie CASE STUDY+ dostępnej wyłącznie dla subskrybentów. Zostań subskrybentem za jedyne 99 zł brutto (w tym 8% VAT) za rok!
* po zakupie otrzymasz fakturę i dostęp dla platformy plus.casestudy.pl
Korzyści dla subskrybentów:
- Dostęp do wszystkich case studies w całości.
- Dostęp do dodatkowych treści (m.in. wywiadów, danych).
- Dostęp do archiwum.